جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاربرد یونولیت

امروزه از یونولیت (eps) استفاده های بسیار زیادی می شود .از یونولیت یا پلاستوفوم بسته بندی و یونولیت ورقی جهت عایق کاری گرفته تا استفاده آن ها در ساختمان سازی ،پل سازی ، عملیات های عمرانی همه از یونولیت استفاده می شود و هر روز به کشف قابلیت های این ماده ارزشمند افزوده می شود و کاربرد های جدیدی از این ماده کشف می شود .

*استفاده از یونولیت در سقف ها و صنعت ساختمان سازی

استفاده از ورق ها عایق بندی پلاستوفوم یا استایروفوم ، یک انتخاب موثر برای عایق بندی سقف خانه ،گاراژ ،انبار و ساختمان هی دامداری و کشاورزی و یا سایر پروژه های ساختمانی می باشد و این ماده هم دارای وزن کم و هم هزینه کم و همچنین زمان صرف شده برای ساخت این نوع سقف ها بسیار کمتر از ساخت آن ها با مصالح دیگر است .

*استفاده از یونولیت در صندلی های ورزشگاه ها :

استایروفوم ها یا یونولیت های فشرده هم دارای استحکام مناسب و هم دارای وزن کم و بالاخره هزینه کمتر هستند که می توان از آن ها در ساخت صندلی ها در ورزشگاه ها استفاده کرد .

*استفاده از یونولیت و پلاستوفوم در نمای ساختمان :

امروزه برای اجرای نمای ساختمان به جای سنگ و موارد دیگر از یونولیت استفاده می کنند زیرا هم وزن بسیار سبک و هم قیمت مناسب و هم عمر مفید برابر با عمر مفید ساختمان و همچنین نصب بسیار آسان و سریع را دارد که مقاوم در برابر برف و تگرگ یا بارن های اسیدی می باشد .

*استفاده یونولیت به عنوان ضربه گیر در بسته بندی

بسیاری از خسارات وارده به محصولات تولید شده در هنگام حمل ونقل از کارخانه به فروشگاه می باشد که اکثر آن بر اثر ضربه های وارده و یا رطوبت هوا ایجاد می گردد. برای کاهش از خسارات و صدمات وارده را به حداقل رساند از یونولیت استفاده می شود . به دلیل ویزگی های فیزیکی و شیمیایی که دارد به عنوان ضربه گیر در بسته بندی ها ، ساخت ماکت، پانل های سه بعدی و … استفاده می شود .

*استفاده یونولیت به عنوان دکور

از یونولیت برای گچ بری های پیش ساخته دکوراتیو ، ساخت قطعات سبک پیش ساخته ، لایه میانی ساندویچ پانل ها و در زیر پوشش سقف و سوله ها و شیروانی ها به جای پشم شیشه استفاده می شود .

*استفاده یونولیت به عنوان یخدان

یخدان های یونولیت بهترین انتخاب برای حل مواد فاسد شدنی در گرما یا سرما می باشد و همچنین قابل استفاده در مسائل پزشکی .

*کاربردهای دیگر :

از یونولیت جهت عایق سازی ،صنایع اسباب بازی، سوله سازی، صنایع دستی ، بسته بندی ابزارهای حساس الکتریکی و مکانیکی ،صنایع هنری ،حمل محصولات دریایی مباحث آموزش بیلبردهای تبلیغاتی استفاده می شود .

کارشناسان پیوسته در حال به کارگیری خلاقانه ترین راه ها برای سهولت زندگی انسانها می باشد .یکی از این محصولات که کارشناسان بنیان پلاست بر ان توجه ویزه ی کرده گلدان یونولیت است .یکی از مزیت ها این گلدان ها سبکی آن هاست به طور کلی حرکت گلدان ها در صورتی که با خاک پر شود به سمت سنگینی دشواری باشد اما گلدان های یونولیتی به سمت وزن کم حتی زمانی که با خاک و گیاهان پر شده بسیار سبک و قابل حمل است .

Eps را می توان در تولید لغزنده ،ماکت  هواپیما و حتی تخته موج سواری به دلیل ویزگی مثبت آن نسبت به وزن استفاده کرد . قدرت و صلابت یونولیت همراه با خواص جذب شوک، آن را برای استفاده در صندلی های کودکان و کلاه دوچرخه سواری موثر می سازد .پلاستوفوم بسته بندی در برابر فشرده سازی مقاوم می باشد به همین دلیل استفاده از یونولیت بسته بندی برای بسته بندی محصولات یک گزینه ایده ال به شمار می رود همچنین از یونولیت در باغبانی و کشاورزی هم استفاده می شود .استفاده از سینی نشاء به علت ترویج هوادهی خاک از دیگر کاردبردهای یونولیت به شمار می رود .

بازیافت پلی استایرن یا یونولیت

Eps به طور کامل قابل بازیافت است با تبدیل آن به پلی استایرن پلاستیکی که قابلیت بازیافت دارد یونولیت دارای بالاترین نرخ بازیافت برای هر پلاستیک می باشد به عبارتی پلی استایرن پلیمر دوستدار محیط زیست است . در صنعت eps بسیاری از شرکت های بزرگ موفق به جمع اوری و بازیافت eps شدند .

یونولیت را می توان از راه های مختلفی از جمله چگالی حرارتی و فشرده سازی بازیافت کرد و سپس از آن در برابر بتن سبک وزن ، و محصولات ساختمانی مورد استفاده مجدد قرار داد .

آینده eps

 با تعداد قابل توجهی از کاربردهای مختلفی یونولیت که بیان شد و کاربرد های دیگر از جمله فوم گرمایش از کف و … آینده صنعت یونولیت روشن است . یونولیت یا پلاستوفوم مقرون به صرفه و یک ماده عالی برای عایق کاری و بسته بندی است .